Evde Bakım Hizmetleri

Evde bakım hizmetleri; engelli, yaşlı, yatağa bağımlı olan ve evinden çıkmayan hastalara sunulan bir hizmettir. Fizyolojik, tıbbi bakım ve psikolojik destek olarak tanımlanabilir. Verilen hizmet ile hastaların yaşam kalitesini arttırmak amaçlanır. Hastaların kendilerini fizyolojik ve psikolojik olarak iyi hissetmesini sağlamak temel hedeftir.

Evde bakım hizmetlerinin kapsamı oldukça geniştir. Bu nedenle hizmet türüne göre uygulama basamaklarında değişiklikler meydana gelebilmektedir. Bu kapsamda, hastanın nasıl bir hizmete ihtiyaç duyduğunun belirlenmesi oldukça önemlidir. Ameliyat sonrası yara bakımı, yaşlı ve engelli bakımı gibi farklı şekillerde evde bakım hizmetleri sunulur. Her bir hizmet türü; hastanın çok daha kaliteli bir yaşantı sürdürmesini amaçlamaktadır.

Bu hizmetler, alanında uzman sağlık personellerinden oluşan ekip ile gerçekleştirilir. Evde bakım hizmeti, hastaların sağlık kurumlarına gitmeden bakım hizmetlerinden yararlanmasını sağlar.

evde bakım hizmetleri

Evde Bakım Hizmeti Nedir?

Evde bakım hizmetleri, evde bakımı gereken hastalara sunulan bir hizmettir. Hastaların gerekli olan bakım hizmetleri, alanında uzman sağlık personelleri tarafından verilir. Bu sayede hastaların yaşam kalitesi arttırılır ve çok daha sağlıklı bir yaşantı içerisinde olmasına katkıda bulunulur.

Evde yapılan tetkik ve verilen tedavi hizmetleri, hastalar açısından bir hayli önemlidir. Sunulan profesyonel hizmetler sayesinde hastaların sorunlarına yenilikçi çözümler bulunur. Bunun yanı sıra hastaların kendilerini iyi hissetmesi sağlanmaktadır. Yapılan müdahaleler hem hastalar hem de hasta yakınları bakımından çok önemlidir.

Yapılan çalışmalarla birlikte hasta, dış etkenlere karşı korunur. Bunun yanı sıra belirli bir hastalığa tanı koyma işlemleri de evde bakım hizmetlerinin kapsamında yer alır. Ayrıca var olan hastalıkların tedavisi, evde bakım ve sağlık hizmetlerinin çok önemli ayaklarından bir tanesidir. Sunulan hizmetlerin tamamı, hastanın konfor ortamında yapılmaktadır.

Evde Bakım Hizmetleri Nelerdir?

Evde bakım, yaşlılar, engelli bireyler, çeşitli hastalıklar için tedavi alması gereken kişiler ve daha pek çok kişiye sunulabilir. Bu hizmetler, alanında uzman sağlık personelleri tarafından verilmektedir. Evde sağlık hizmetlerinin birtakım hedefleri bulunmaktadır. Bu hedefleri genel hatlarıyla şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sağlık ve bakım hizmetleriyle, iyileşme sürecinin hızlandırılması
  • Hedef grubun ev ortamında sağlık ve sosyal yönden desteklenmesi
  • Enfeksiyonların azaltılması
  • İyileşme sürecinin kesintisiz bir şekilde devam etmesini sağlamak

Belirtilen hususların her biri, etkili bir şekilde evde bakım hizmetinin sağlanması adına önemlidir. Özel evde bakım hizmeti oldukça geniş bir hizmet türüdür. Ameliyat sonrası yara bakımından yaşlı ve engelli bakımına kadar pek çok uygulama; hizmet kapsamında yer alır. Her bir uygulama, sağlık personelleri tarafından planlı, sistemli ve tıbbi prosedürlere uygun bir şekilde yapılmalıdır.

Enjeksiyon Uygulamaları

Enjeksiyon uygulamaları, evde bakım hizmetlerinin kapsamında yer alır. Vücutta bulunan damar, kanal, doku ya da boşluk içerisine enjektör aracılığıyla ilaç ya da sıvı verilmektedir. Evde enjeksiyon işlemi, parenteral yolla uygulanmaktadır. Uzman sağlık personelleri tarafından yapılmaktadır.

Ameliyat Sonrası Yara Bakımı

Ameliyat sonrası yara bakımı, cerrahi işlem yapılan hastalarda; yara bölgesinde bakım işlemlerinin yapılmasıdır. Alanında uzman sağlık personelleri cildin efektif bir şekilde temizlenmesini sağlar. Ciltteki yaranın takip edilmesi ve korunması da ameliyat sonrası bakım uygulamaları kapsamında yer alır.

Tedavi, yaranın enfeksiyon kapmasını engelleyerek hemen iyileşmesini hedeflemektedir. Yara bakımının, yaranın türüne göre belirlenmiş olan zamanda yapılması oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra tıbbi prosedürler uygulanmalıdır.

Evde Laboratuvar Tetkikleri / Tanı Testleri

Çeşitli hastalıkların teşhis edilebilmesi için tetkik ve tanı testlerinin yapılması gerekmektedir. Evinden çıkamayan hastalar için evde laboratuvar tetkikleri / tanı testleri yapılır. Hizmet kapsamında, ev ortamında steril bir şekilde kan alım işlemleri yapılır. Bunun yanı sıra laboratuvar tetkikleri de tanı testleri kapsamında yapılır.

Evde Pansuman

Evde pansuman hizmetleri; yaraların enfeksiyon kapmaması için yapılır. Pansuman türleri birbirinden farklıdır. Bunlar ameliyat sonrası pansuman, yaralanma sonrası ve açık yaralara yapılan pansumandır. Tıbbi prosedürlere uygun bir şekilde yara temizlenir, gaz spançla yara kapatılır ya da bant aracılığıyla kapatılır.

Fizik Tedavi

Evde bakım kapsamında hizmet verilen bir diğer alan. Fizik tedavi. Hastaların fizik tedavi ihtiyaçları da bu hizmetle karşılanır. Seanslar, profesyonel hekimler tarafından uygulanır. Ancak işlemlerin onaylanmış kurumlarca yapılması gerekir. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı onaylı kurumlardan gönül rahatlığı ile hizmet alabilirsiniz.

Yaşlı ve Engelli Bakımı

Yaşlı ve engelli bakımı, evden çıkması mümkün olmayan yaşlı veya engelli bireylerin bakım hizmetlerinin sağlanmasıdır. Evde sağlık hizmetleri kapsamında yer alır. Özellikle engelli bireylerin ailesinin yanından ayrılmadan bakımının yapılması önemlidir. Bu psikolojik ve fizyolojik olarak kendilerini çok daha iyi hissetmelerini sağlar. Bunun yanı sıra kendi kendine bakma konusunda çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalan yaşlılara da destek olunmaktadır.

Evde Bakım Hizmeti Avantajları Nelerdir?

Bakım hizmetlerinin ev ortamında yapılıyor olması çok önemlidir. Çünkü hasta, sağlık kuruluşlarının olumsuz ortamına maruz kalmadan bakım hizmetlerinden yararlanır. Bunun yanı sıra gerekli olan bakım hizmetlerine oldukça kısa ve pratik bir şekilde ulaşma şansı elde eder. Ayrıca hastane enfeksiyonları riskini ve hastane maliyetini de azaltır. Bu tür avantajlarından dolayı evde bakım hizmetlerine yoğun bir talep bulunmaktadır.

Evde Bakım Hizmetleri Fiyatları

Sağlık personelleri tarafından gerçekleştirilen evde bakım hizmetleri, hizmetin türüne göre farklı şekilde fiyatlandırılır. Yaşlı ve engelli bakımı, evde pansuman, enjeksiyon uygulamaları baştadır. Farklı kategorilerde sunulan hizmetlerin her biri, hastaların konforunu hedeflemektedir.

Konfor Sağlık Kabini tarafından sunulan evde bakım hizmetinin tamamı, oldukça profesyonel ve kurumsal bir şekilde yapılmaktadır.