Ameliyat Sonrası Hemşirelik Hizmetleri

Ameliyat sonrası hemşirelik hizmetleri, cerrahi müdahale sonrasında hastalara gerekli tıbbi işlemlerin gerçekleştirilmesi ve hastanın iyileşme sürecini çok daha kısa sürede tamamlayabilmesi adına sunulan hizmetlerdir. Ameliyat sonrasında, müdahalenin türüne göre farklı komplikasyonlar görülebilir. Bunlardan bazıları acil müdahaleyi zorunlu kılabildiği için özellikle riskli ameliyatlardan sonra hemşirelik hizmetleri almak, hasta sağlığı açısından çok önemlidir.

Hastaların taburcu edilmesi sonrasında evde verilen hemşirelik hizmeti, hastanın kısa sürede iyileşme sürecini tamamlamasını desteklemektedir. Bunun yanı sıra hastanın sık sık kontrolleri sağlanır. Ayrıca hasta bakım planı yapılarak gerekli adımlar sistematik bir şekilde uygulanır. Alanında uzman, deneyimli ve yeterlilik sahibi ameliyat sonrası hemşireler aracılığıyla gerçekleştirilen hizmet, oldukça kapsamlıdır ve hastanın normal hayatına kısa sürede dönmesini hedefler.

Ameliyat Sonrası Hemşirelik Hizmeti Nedir?

Çeşitli hastalıkların tedavisinde cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulur. Ameliyat sonrasında hastanın normal yaşantısına çabuk dönebilmesi için bakım uygulamalarının sistematik bir şekilde uygulanması oldukça önemlidir. Ameliyat sonrası hemşirelik hizmeti cerrahi müdahale sonrasında hastanın gerekli tıbbi işlemlere zamanında ulaşabilmesi adına sunulan evde bakım hizmetleri arasında yer almaktadır.

Ameliyatın bitiminde, tıbbi açıdan hastanede kalmasına gerek görülmeyen hastalar, taburcu edilir. Özellikle hastane ortamının neden olduğu olumsuz psikoloji, ev ortamında giderilmektedir. Fakat hastaların ev ortamında takip edilmesi zorlaştığından, bu tür durumlarda evde hemşirelik hizmetleri kapsamında yer alan ameliyat sonrası hemşirelik hizmetine başvurulması oldukça önemlidir.

Ağrı yönetimi, cerrahi bölge bakımı başta olmak üzere birçok tıbbi adımın uygulandığı ameliyat sonrası hemşirelik hizmetinde planlı ve sistematik bir şekilde hareket edilmelidir. Cerrahi bölgende gerekli tıbbi işlemler gerçekleştirildiğinde ve oluşan komplikasyonlar giderildiğinde hasta, kendisini çok daha iyi hisseder. Bunun yanı sıra sosyal yaşantısına çok daha hızlı ve kolay bir şekilde dönebilmektedir. Bu nedenle profesyonel bir şekilde sunulan ameliyat sonrası hemşirelik hizmeti oldukça önemlidir.

Ameliyat Sonrası Hemşirelerinin Nitelikleri

Cerrahi işlem sonrasında hastanın ihtiyaç duyduğu tıbbi bakımı gerçekleştiren ameliyat sonrası hemşireleri, profesyonel ve doğru bir hizmet verebilmek için çeşitli niteliklere sahip olmalıdır. Bu nitelikler;

 • Hasta ile doğru bir iletişim kurarak hastanın acil tıbbi ihtiyaçlarını karşılayabilmelidir.
 • Gerekli deneyim ve bilgi birikimine sahip olmalıdır.
 • Acil bir komplikasyon gelişmesi halinde soğukkanlılığını korumalı ve hasta için en iyi çözüme kısa sürede ulaşmalıdır.
 • Hastanın şikayetlerini dinlemeli ve şikayetleri giderici bir bakım planı geliştirmelidir.
 • Hastanın kısa sürede normal yaşantısına dönebilmesine destek olmalıdır.

Belirtilen hususların her biri, ameliyat sonrası hemşirelik hizmetleri için oldukça önemlidir. Tıbbi bakım sonlanıncaya kadar hasta ile iletişimde bulunan hemşire tarafından hastaya iyi bir bakım verilmesi, hizmetin temel hedefleri arasında yer almaktadır.

Ameliyat Sonrası Hemşirelik Hizmeti Kapsamı

Ameliyatın sona ermesi ve hastanın taburcu edilmesi ile başlayan ameliyat sonrası hemşirelik hizmeti, kapsamı oldukça geniş bir hizmet türü olarak bilinmektedir. Hastanın normal fonksiyonlarına kavuşabilmesi adına sunulan hizmetin süresi değişebilir. Çok daha basit cerrahi müdahalelerde normal yaşama bir hafta içerisinde dönülebilir. Bunun yanı sıra komplike ameliyatlarda, hastanın haftaları bulan iyileşme sürecine dahil olduğunu söylemek mümkündür.

Ameliyat sonrasında evde bakımı kapsamında genel olarak şu hizmetler uygulanmakta olup bu hizmetlerin her biri, hastanın kendisini hem psikolojik hem de fizyolojik anlamda çok daha iyi hissetmesine katkıda bulunur:

 • Ağrı yönetimi, cerrahi bölgede meydana gelebilecek ağrıların giderilmesi olarak bilinir. Doktor tarafından verilen ilaçlar takip edilir, bu ilaçların hasta tarafından düzenli bir şekilde kullanması sağlanır. İlaç kullanımına rağmen cerrahi bölgede ağrı geçmiyorsa, bu durumda ameliyatı gerçekleştiren doktor ile iletişime geçilerek ne gibi adımlar atılacağı belirlenir.
 • Cerrahi bölge bakımı, ameliyat sonrası hemşirelik hizmetlerinin en önemli ayaklarından bir tanesini oluşturur. Hekim tarafından yapılan pansumanlara ev ortamında hemşire tarafından devam edilir. Pansumanların steril bir ortamda yapılması, cerrahi bölgenin enfeksiyon kapmaması açısından çok önemlidir. Bu nedenle özellikle bu aşamada hemşirelerin titiz bir çalışma içerisinde olması gerekir.
 • Herhangi bir komplikasyon görülmesi durumunda gerekli müdahaleler acil bir şekilde uygulanır.
 • Kardiyovasküler fonksiyonu sürdürmek için çeşitli işlemleri zamanında gerçekleştirmek.

Cerrahi işlem sonrasında gerçekleştirilen adımların her biri, hasta sağlığı açısından çok önemlidir.

Ameliyat Sonrası Hasta Bakımı Nasıl Olmalı?

Hastaya cerrahi işlem yapıldıktan sonraki süreç, hastalığın giderilmesi ve hastanın kendisini her anlamda iyi hissedebilmesi adına önemlidir. Cerrahi işlem bölgesinin enfeksiyon kapmaması adına tıbbi uygulamalar gerçekleştirilmekte olup bunun yanı sıra hastaların herhangi bir komplikasyon yaşamaması için doğru çözümler üretilmelidir.

Ameliyat sonrası hemşirelik hizmetleri kapsamında temel olarak;

 • Ağrı yönetimi
 • Cerrahi bölge bakımı olmak üzere iki farklı adım özelinde tıbbi uygulamalarda bulunulmaktadır.

Cerrahi müdahale sonrasında ilgili bölgede ağrı oluşabildiğinden, gerekli tedavi yöntemleri uygulanarak ağrı minimalize edilir. Bunun yanı sıra cerrahi bölgeye düzenli olarak pansuman işlemleri yapılır. Temel amaç, bölgenin enfeksiyon kapmasını engellemektir. Öte yandan ameliyat sonrası kabızlık oluşabildiğinden, kabızlığı giderici sebze ve meyvelerin tüketimi sağlanmaktadır.

Ameliyat sonrasında özellikle anestezi alımına bağlı olarak pnömoni, yani zatürre meydana gelebilir. Zatürre oluşumunun engellenebilmesi adına ilaç tedavilerine başvurulmakta ve hastanın konforlu bir dinlenme süreci içerisinde olması sağlanmaktadır. Ameliyat sonrasında iyileşme sürecinin çok daha kısa sürede tamamlanabilmesi için vücut hareketliliği başlamalıdır. Ameliyat sonrası hemşirelik hizmetleri kapsamında hastanın fiziksel aktivitelere devam etmesi de sağlanmaktadır.

Ameliyat Sonrası Hemşirelik Hizmetinin Fiyatları

Konfor Sağlık Kabini tarafından gerçekleştirilen uygulamalardan biri olan ameliyat sonrası hemşirelik hizmetleri, hastanın kısa sürede normal yaşantısına dönüş yaşayabilmesini mümkün kılar. Uzman hemşireler tarafından verilen hizmetlerin her biri, hizmetin türüne göre fiyatlandırılabilir. Hastanın hem fiziksel hem de ruhsal anlamda kendisini iyi hissedebilmesi adına sunulan hizmetlerde profesyonellik ve kurumsallık ön plana çıkmaktadır.