Evde Kulak Delme

Kulak delme, kulak memesinin steril bir şekilde delinmesi olarak tanımlanabilir. Bu oldukça kolay bir işlemdir. İşlem sırasında bölgenin herhangi bir şekilde enfeksiyon kapmaması gerekir. Bu nedenle titiz ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Kulağa küpe takılabilmesi amacıyla kulağın delinmesi, estetik bir ihtiyaç olarak ön plana çıkar.

Kulağın delinmesinde dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Bunlardan ilki, kulağın kanama ve enfeksiyon riskine karşı korunmasıdır. Bunun yanı sıra alerjik reaksiyonlara neden olmamak için alerji testi yapılmalıdır. Daha sonra sorun yaratacak adımlardan geri durulmalıdır.

Konfor Sağlık Kabini hizmetleri arasında yer alan kulak delme, tıbbi prosedürlere uygun bir şekilde yapılmaktadır. Kulağın delinmesi sırasında steril malzemeler kullanılmaktadır. Bu sayede kulakta enfeksiyon riski engellenmektedir.

Kulak Delme Nedir?

Estetik ve şık bir görünüm adına kulak memesinin steril bir şekilde delinmesi, kulak delme olarak adlandırılır. Küpe takılması amacıyla delinen kulak memesi, kulağın çok daha estetik bir görünüm elde etmesini olanaklı hale getirir. Çok titiz bir şekilde gerçekleştirilmesi gereken delme işlemi, kişi tarafından yapılmamalıdır.

Evde kulak delme alanında uzman sağlık personelleri tarafından yapılmalıdır. Birçok hususa göre gerçekleştirilmelidir. Delme işlemi steril ortamlarda yapılmadığında şu riskleri üzerinde barındırır:

 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • Sinirlere yapılan müdahale
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Kulak memesinde sarkmalar ve şekil bozuklukları

Belirtilen riskler, kulak memesinde farklı sorunlara neden olabilir. Bu nedenle sağlık personelleri tarafından delme uygulamaları gerçekleştirilmelidir. Bu işlemde herhangi bir riskin ortaya çıkmaması için yapılması gerekenler:

 • Steril cihazlar kullanılmalıdır.
 • Steril ve daha önce kullanılmamış küpeler tercih edilmelidir.
 • Kulak ve kulak memesi detaylı bir şekilde muayene edilmeli ve sağlıklı bir delme işlemi gerçekleştirilmelidir.

Her bir husus, kulak delme işleminin sorunsuz bir şekilde tamamlanması için gereklidir. Bu işlem kapsamında daha çok kulak memesi tercih ediliyor olsa da zaman zaman kulak kepçesi de delinebilir. Kulak kepçesi, kulak memesine göre çok daha risklidir. Bu nedenle, kulak kepçesi delinmesi sırasında titiz bir çalışma gerçekleştirilmelidir.

Kulak Delme Hizmeti Kapsamı

Evde bakım ve doktorluk hizmeti kapsamında yer alan kulak delme işlemi, oldukça basit işlemlerden bir tanesidir. Bu işlem, sağlık kuruluşlarında yapılmaktadır. Ancak bu tür alanlara gitme şansı bulunmayan kişiler, ev ortamında kulak memesi delme işlemi yaptırabilir. Kulak memesi delme işlemlerinin kapsamında kulak bölgesinin farklı alanları yer alır. Kulak lobu, tragus bölgesi, kulak sarmalı; delme işlemlerinin uygulandığı alanlardan bazılarıdır.

Kulakta Hangi Bölgeler Delinir?

Kulak bölgesinde delinebilecek pek çok farklı alan bulunur. Bu alanlar arasında yer alan kulak memesi, delme işlemlerinin sıklıkla gerçekleştirildiği bir bölgedir. Bunun yanı sıra kulak sarmalı, kulak lobu olmak üzere farklı alanlarda da delme işlemi uygulanır. Fakat en az riske sahip alan kulak memesidir.

Bu nedenle farklı bölgelerde yapılacak delme işlemi titizlikle gerçekleştirilmelidir. İlgili bölgede herhangi bir enfeksiyon oluşmaması adına önemli adımlar atılmalıdır.

Kulak delme işlemlerinin gerçekleştirildiği bölgeleri genel hatlarıyla şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

 • Tragus bölgesi
 • Kulak sarmalı
 • Kulak lobu
 • İç conch bölgesi
 • Çift ileri sarmal bölgesi
 • Tragus Bölgesi

İç kıkırdak bölgesi olarak bilinen tragus bölgesi, sıklıkla tercih edilen kulak deldirme alanıdır. Kulak kanalına giriş kısmı ve yüzün birleştiği yerdeki küçük alan, tragus bölgesidir. Kıkırdak bölgesinde bulunan alanda delme işlemi çok fazla acı ya da ağrıya neden olmaz. Fakat yine de titiz bir şekilde delme işlemi uygulanmalıdır.

Kulak Sarmalı

Kulağın kıkırdak bölgesi olarak adlandırılan kulak sarmalı, sıklıkla tercih edilen bir alandır. Kulak memesinde genellikle tabanca kullanılarak delme işlemleri gerçekleştirilse de bu alanda daha çok piercing yöntemi ile delme yapılır. Özel iğneler kullanılır ve titiz bir şekilde hareket edilir.

Kulak Lobu / Kulak Memesi

Kulak memesi olarak da bilinen kulak lobu, küpe takmak isteyen kişilerin en çok tercih ettiği alanlardandır. Kulak memesi, diğer bölgelere nazaran çok daha kolay bir şekilde delinebilir. Enfeksiyon riski de en az olan bölgedir. Bu nedenle daha az ağrı ve acı duyulan bir bölge olduğunu söylemek de mümkündür.

İç Conch Bölgesi

Kulağın kıkırdak bölgesi ve lob kısmı arasındaki bölge, içerden ve dışardan delinir. İyileşme süreci diğerlerine oranla çok daha geç olabilir. Ayrıca bu kısımda enfeksiyon riski ön planda tutulmalı ve steril ekipmanlar kullanılmalıdır.

Çift İleri Sarmal Bölgesi

Tragus bölgesinin üzerinde bulunan çift ileri sarmal bölgesi, kıkırdak yapıdan oluşur. Bu nedenle diğer bölgelere göre çok daha fazla acıyabilir. Enfeksiyon bakımından hassas bir bölge olan çift ileri sarmal bölgesinde, özellikle işlem sonrasında krem kullanılmalıdır.

Kulak Nasıl Delinir?

Oldukça titiz bir şekilde yapılması gereken kulak delme işlemi, delinecek bölgeye göre planlanır. Kulak memesi kısmında daha çok tabanca kullanılmaktadır. Bununla birlikte farklı bölgelerde özel iğneler tercih edilebilir. Tıbbi prosedürlere göre işlemler yapılmaktadır. Bu sayede delinecek olan bölgenin enfeksiyon kapması engellenmektedir.

Evde Kulak Delme Fiyatları

Küpe ile estetik bir görünüm elde etmek isteyen kişiler, kulakların farklı bölgelerinin delinmesini arzu etmektedir. Çeşitli işlem basamaklarına göre yapılacak uygulamalar, ilgili alana küpe takılmasını olanaklı hale getirir. Titiz bir şekilde gerçekleştirilen işlemler, bölgenin etkili bir şekilde delinmesini sağlar.

Konfor Sağlık Kabini sağlık personelleri tarafından verilen hizmetler arasında yer alan kulak delme, oldukça önemli hizmetler arasında bulunmaktadır.