Evde Pansuman Hizmeti

Yara tedavisi olarak adlandırılan pansuman, yaranın iyileşmesine katkıda bulunan bir uygulamadır. Yaranın enfeksiyon kapmasını engelleyebilmek adına bölge, mikroplardan temizlenir. Bunun yanı sıra mikroplardan korumak için de bu tür işlemlere başvurulur. Yara iyileşmesinin hızlanması adına tercih edilen uygulama, tıbbi prosedürlere uygun olacak şekilde yapılır.

Pansumanın birçok amacı bulunmakta olup genel olarak şu nedenlerle uygulamaya başvurulur:

 • Yaranın her türlü dış etkenden korunması
 • Yaradan gelen cerahat ve kan gibi sıvıların emilmesi
 • Bazı ilaçların yara üzerine uygulanmasını kolaylaştırabilmek
 • Yara üzerine ve çevresine basınç uygulamalarının gerçekleştirilmesi

Belirtilen hususların her biri, pansumana neden ihtiyaç duyulduğunu da ifade etmektedir. Konfor Sağlık Kabini uzman sağlık personelleri tarafından gerçekleştirilen uygulama, vücutta bulunan yaranın çabuk iyileşmesine katkıda bulunur. Bu nedenle tıbbi prosedürler ön planda tutularak işlemlerin tamamlanması oldukça önemlidir.

Pansuman Nedir?

“Yara bakımı” anlamına gelen pansuman, evde bakım hizmetleri kapsamında sunulan hizmetlerden bir tanesidir. Alanında deneyimli ve uzman sağlık personelleri tarafından gerçekleştirilen uygulama; yaranın dış etkenlerden ve mikroplardan korunması, temizlenmesi amacıyla steril malzemeler ile yaraya bakım uygulanması olarak bilinmektedir.

İşlemin yapılabilmesi için öncelikle yaranın, belirlenen işlem basamaklarına göre temizlenmesi gerekmektedir. Ayrıca pansumanda kullanılacak malzemelerin steril olup olmadığına dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra uygulamayı gerçekleştirecek sağlık personelinin ellerinin de steril olması oldukça önemlidir.

Pansuman Amacı

Temel olarak bir yaranın kısa sürede iyileşmesini hedefleyen pansuman uygulaması, çeşitli amaçlar ön planda tutularak uygulanır. Bu amaçlar genel olarak şu amaçları içerir:

 • Yanık bölgenin iltihaplanmasını önlemek
 • Vücut dışında kanama bulunan yaralarda kanamaların durdurulabilmesi
 • Yara oluşmasının önlenmesi
 • Yaranın dış etkenlerden korunmasını sağlamak

Bu ve bunun gibi amaçlara sahip olan uygulama, çeşitli nedenlerden ötürü yapılır. Bu nedenler ise aşağıdaki gibidir:

 • Bölgenin enfeksiyonlardan korunmasına destek olmak
 • Oluşan akıntıların etkili bir şekilde temizlenmesini sağlamak
 • Ağrıyı azaltabilmek
 • Tahrip olan dokunun çevresinde bulunan dokunun desteklenmesini sağlamak
 • Yarada meydana gelen kanamaların durdurulmasını sağlamak

Uygulama yapıldıktan sonra iyileşene kadar gözlemlenmesi oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra yaranın enfeksiyona uğramaması adına da yaranın sık sık kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu sayede yara gözlemlenmiş olur.

Pansuman Nasıl Yapılır?

Genellikle yaranın temizliği ve steril kalabilmesi amacıyla gerçekleştirilen pansuman, farklı adımlar uygulanarak gerçekleştirilir. Öncelikle işlemi yapacak sağlık personelinin gerekli ekipmanları ve malzemeleri edinmesi gerekir. Malzemelerin her biri steril olmak zorundadır. Bununla birlikte sağlık personelinin ellerinin de steril olması, yaranın enfeksiyon kapmaması açısından çok önemlidir.

Uygulama kapsamında kuru ve ıslak pansuman olmak üzere iki farklı türde pansumanın olduğunu söylemek mümkündür. Her ikisinde farklı işlem basamakları uygulanır. Kuru pansumanda yaranın beze yapışmaması gerekli olduğu için titiz bir şekilde uygulama gerçekleştirilmelidir. Bu uygulama daha çok kan damarlarına basınç uygulanmasının yanı sıra akıntının emilmesinin gerekli olduğu hallerde tercih edilir.

Uygulama kapsamında yara, steril malzemeler kullanılarak temizlenir. Ardından yaranın açığa çıkarılması sağlanarak yara üzerinde bulunan malzemeler solüsyonla ıslatılır. Temizlenmiş olan yaraya merhem sürülerek yara kapatılır ve işlem tamamlanır.

Yaranın nemli kalmasının zorunlu olduğu hallerde ıslak pansumana başvurulur. Yara üzerine antiseptik sürülerek gazlı bez aracılığıyla yaranın üzeri kapatılır. Ayrıca pansumanın iki saatte bir değiştirilmesi çok önemlidir. Yapılan işlem, hücre yenilenmesinin hızlanmasına olanak tanır.

Pansuman için Yara Temizliği

Uzman sağlık personelleri tarafından yapılması gereken işlemlerden bir tanesi olan pansuman, farklı işlem basamaklarını bünyesinde barındırır. Uygulama yapılmadan önce yaranın, tıbbi prosedürlere göre temizlenmesi gerekir. Yara temizliği, genel olarak şu adımlar uygulanarak yapılır:

 • Yaranın etrafına antiseptikler sürülür.
 • Yara içi serum fizyolojik ve temiz su kullanılarak temizlenir.
 • Kirli ve dikiş atılması mümkün olmayan yaralara ilk olarak yapılan pansumanlarda antiseptik yaranın içinde kullanılabilir. Bununla birlikte sonraki pansumanlarda yaranın içinde kullanılması önerilmez.

Her bir adım, yaranın etkili bir şekilde temizlenmesini sağlar. Bu nedenle tıbbi prosedürlere uygun olacak şekilde hareket edilmesi gerekmektedir. Yapılan temizleme işlemi sonrasında yara üzerine pansumanın uygulanabileceğini söylemek mümkündür.

Pansuman Türleri

Pansumanın farklı türleri bulunmakta olup 3 türde uygulama bulunur. Bunlardan ilki, pansumanın özelliğidir. Bu tür pansumanlar; koruyucu, emici ve basınçlı pansumanlardır. Koruyucu uygulamada, yaranın dış etkenlerden korunması hedeflenir. Bunun yanı sıra emici pansumanlar, yaradan gelen akıntının emilmesini sağlar. Yaradan gelen kanamanın durdurulması başta olmak üzere farklı amaçlarla yapılan basınçlı pansumanlar, yara tabakalarının birbiri üzerine çok daha rahat oturmasını mümkün kılar.

Nemlilik derecesine göre sınıflandırılan pansumanlar ise kuru ve yaş pansumandır. Yara yüzeyinin pansuman kullanılarak örtülüp örtülmediğine göre iki türde pansumanın bulunduğunu belirtmek mümkündür. Açık ve kapalı pansumanlar, bu türden pansumanlardır. Açık pansumanda yara yüzeyi açıkta bırakılmaktadır. Yapılan işlem, yaranın kabuk bağlamasını mümkün kılar.

Kapalı pansumanda ise yaranın pansuman ile örtülmesi sağlanır. Bu sayede yaranın kapalı kalarak çok daha rahat ve kolay bir şekilde iyileşmesi amaçlanır. Yapılacak işlemlerin her birinde sterilizasyon ön planda tutulmalıdır. Çünkü işlem sırasında yaranın enfeksiyon kapmaması, yaranın kısa sürede iyileşmesi adına önemlidir.

Pansuman Fiyatları

Evde bakım hizmetleri kapsamında yer alan pansuman uygulaması, yaraların iyileşmesine katkıda bulunan uygulamalardan bir tanesidir. Belirli tıbbi prosedürler kullanılarak gerçekleştirilen işlem, yaranın steril kalmasını ve yaranın etkili bir şekilde kapanmasını sağlar. Uygulamanın, alanında deneyimli ve bilgi birikimi yüksek sağlık personelleri tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aksi halde yara bölgesinde farklı sorunlar meydana gelebilir.

Konfor Sağlık Kabini hizmetleri kapsamında yer alan uygulama, daha önceden belirlenmiş fiyat politikasına uygun şekilde fiyatlandırılır. Oldukça kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilen uygulama için uzman sağlık personelleri görevlendirilir. Böylelikle uygulama başarılı bir şekilde sonuçlandırılmaktadır.