Küçük Cerrahi Müdahaleler

Küçük cerrahi müdahaleler; kırık redüksiyonları, cilt kesilerine müdahale, alçı uygulaması, apse boşaltma, sütur atma ve alma, burna tampon uygulaması başta olmak üzere birçok uygulamayı kapsar. Bu girişimlerin tamamı küçük ameliyat olarak tanımlanır. Ev ortamında yapılan müdahaleler, uzman ve profesyonel sağlık personelleri tarafından gerçekleştirilir. 150 birimden küçük olan müdahalelerin tamamı, hastanın rahatsızlıklarını giderebilecek türdendir.

Tıbbi prosedürlere uygun bir şekilde gerçekleştirilen müdahalelerin tamamı, steril koşullarda yapılmak durumundadır. Ev ortamında gerçekleştirilen uygulamalar, enfeksiyon riskini azalttığından oldukça önemlidir. Bununla birlikte hastaların sağlık kurumlarının stresinden uzaklaşmasını da olanaklı kılar.

Konfor Sağlık Kabini sağlık personelleri tarafından gerçekleştirilen küçük cerrahi müdahalelerin her biri, farklı işlem adımlarını zorunlu kılabilir. Bu nedenle hastanın ihtiyaçları analiz edilerek çalışma planlı oluşturulmalıdır.

Evde Küçük Cerrahi Müdahaleler Nedir?

150 birimden küçük olan cerrahi işlemler, küçük cerrahi müdahaleler kapsamında yer almaktadır. Daha çok bir travma sonrasında yapılan uygulamalar, profesyonel bir şekilde gerçekleştirilir. Cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilen uygulamalar, cilde küçük bir kesik açılarak yapılır. İşlem sırasında tıbbi prosedürleri uygulamak oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra çalışmaların steril şekilde tamamlanması gerekmektedir.

İşlem sırasında herhangi bir enfeksiyon oluşmaması adına, steril ekipmanlar kullanılmalı ve steril bir ortamda çalışmalar yapılmalıdır. Küçük cerrahi uygulamaları kapsamında kişiye narkoz verilmez. Hastanın gereksinimlerine uygun bir işlem gerçekleştirilir ve var olan sorunların giderilebilmesi için gerekli tedavi adımları uygulanır.

Küçük Cerrahi Müdahalelerin Kapsamı

Evde küçük cerrahi müdahaleler, yaralı veya hasta kişilerin gereksinimlerini karşılayabilecek tıbbi çalışmaları kapsar. Evde yapılan müdahaleler, hastanın kendisini çok daha rahat hissetmesini sağlar. Bu nedenle yapılan uygulamalar hem çok önemlidir hem de hasta sağlığını doğrudan etkiler. Sağlık personelleri tarafından gerçekleştirilen küçük cerrahi müdahalelerin kapsamı oldukça geniştir.

Yapılan müdahaleler genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

  • Burna tampon uygulaması
  • Apse boşaltma
  • Yüzeysel yabancı cisim çıkarma
  • Nasır temizleme
  • Tırnak revizyonu
  • Sütur atma ve alma

Burna Tampon Uygulaması

Evde cerrahi müdahaleler kapsamında yer alan burna tampon uygulaması, genellikle yüksek tansiyonlu yaşlı hastalarda gerçekleştirilen işlemler arasında yer almaktadır. Çünkü yüksek tansiyonu olan yaşlı hastalar, burun kanaması sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır. Tansiyon, burun içindeki kılcal damarlarda çatlaklar oluşmasına neden olabilir. Bu ise burun kanamalarının temel nedenlerinden bir tanesidir.

Burun tampon uygulaması, burun kanamalarını kısa süreli olsa da giderme açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle doktor müdahalesi olana kadar burna tampon uygulaması, belirlenen tıbbi prosedürlere göre gerçekleştirilmelidir.

Apse Boşaltma

Deri altındaki yumuşak dokular, içerisinde irin taşır. İrinin boşaltılamadığı durumda vücutta enfeksiyonlar oluşabilir. Bu ise genel durum bozukluğunun yanı sıra yüksek ateşe sebebiyet verebilmektedir. Apse boşaltma, vücutta giderek büyüyen kapsül içindeki irinin boşaltılması olarak tanımlana bir işlemdir. Alanında uzman sağlık personelleri tarafından gerçekleştirilmesi gereken apse boşaltma, tıbbi prosedürlere göre yapılmalıdır.

Yüzeysel Yabancı Cisim Çıkarma

Gün içinde küçük kazalar meydana gelebilir. Kurşun kalem kırığının deri içerisinde kalması, iş yaparken ele yabancı cisim batması, bulaşık yıkarken kırılan camın ele batması başta olmak üzere pek çok kaza; anlık müdahaleyi zorunlu kılabilir. İlgili soruna göre işlem yapılmakta ve yüzeysel yabancı cisim çıkarılmaktadır.

Nasır Temizleme

Bir diğer küçük cerrahi müdahaleler kapsamında değerlendirilen uygulama, nasır temizleme olarak bilinmektedir. Ciltte sertleşmiş olan tabaka “nasır” olarak adlandırılır. Pul pul dökülen ve cilt sağlığını olumsuz bir şekilde etkileyen nasır, vücudun farklı bölgelerinde meydana gelebilir. Parmak araları, eller, parmaklar; nasırın en fazla görüldüğü bölgelerdir.

Nasır, ciddi anlamda ağrı ya da acıya neden olabilir. Bu nedenle nasır temizleme olarak adlandırılan uygulamaya başvurulmalıdır. Ev ortamında yapılan nasır temizleme işlemi, nasırın boyutu ve niteliklerine göre değişiklik gösterir. Belirlenen işlem basamakları uygulanarak cilt üzerinde bulunan nasırlar temizlendiğinde nasırların verdiği acı ya da ağrı giderilir.

Tırnak Revizyonu

Tırnak deformasyonu, tırnak kesiminin doğru yapılmaması ya da ayakkabı seçimi nedeniyle oluşabilir. Bu durum, ilgili bölgede enfeksiyon gibi sorunlara sebebiyet verebilmektedir. Aynı zamanda kişi acı ya da ağrı duyabilir. Tırnak deformasyonu görülmesi durumunda yumuşak dokuya batan tırnağın kesilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra çeşitli durumlarda tırnak çekimi de uygulanabilir.

Sütur Atma ve Alma

Cerrahi müdahaleler sonrasında oluşan yaralara sütur (dikiş) atma ve alma, yaranın kısa sürede iyileşmesine olanak tanıyan bir uygulamadır. Yaranın enfeksiyon kapmaması için sütur atma işlemi tıbbi prosedürlere göre uygulanmalıdır. Bunun yanı sıra yaranın iyileşmesi sonrasında yaradaki dikişler alınmalıdır.

Küçük Cerrahi Müdahaleler Nasıl Yapılır?

Sağlık personelleri tarafından yapılması gereken küçük cerrahi müdahaleler, hastanın ihtiyaçlarına göre planlanır. Aynı zamanda hangi uygulama yapılacaksa, o uygulamanın gerektirdiği tıbbi prosedürlere göre işlemler gerçekleştirilmelidir.

Sütur atma ve alma işlemlerinde, yara üzerine dikiş atma ve dikişi almak için gerekli olan ekipmanlar kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra nasır temizleme uygulamasında, yumuşak dokuya batan tırnağın alınması ya da çekilmesini kapsayacak adımlar atılmaktadır. Bu durum, diğer uygulamalar için de geçerlidir.

Küçük Cerrahi Müdahale Fiyatları

Konfor Sağlık Kabini tarafından gerçekleştirilen küçük cerrahi müdahaleler, bir cilt kesisi yapılarak gerçekleştirilen uygulamalardır. Alanında tecrübeli uzman sağlık personelleri tarafından yapılan uygulamalar, kişinin var olan sorunlarını gidermeyi hedefler. Bu nedenle atılan adımların her biri, tıbbi prosedürlere göre gerçekleştirilmektedir.

Ev konforunda yapılan işlemler, hastaların kendilerini her anlamda çok daha iyi hissetmesini olanaklı hale getirir. Ayrıca çeşitli durumlarda acil müdahaleleri de mümkün kılar. Belirlenmiş olan fiyat politikasına uygun olarak fiyatlandırılan uygulamalar, uzman sağlık personellerince gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra var olan sorunlar analiz edilerek sorunun çözümüne yönelik adımlar atılır.