Evde Lavman Uygulaması

Lavman uygulaması bağırsakların temizlenmesi amacıyla kalın bağırsağın alt kısmı rektuma gaz ya da sıvı verilmesi olarak tanımlanabilir. Yapılan işlem ile birlikte hasta, uygulanacak testlere hazırlanır. Bunun yanı sıra lavman, hastayı tedaviye hazırlamak amacıyla da yapılabilir. Birçok farklı hastalıkta kullanılan bir yöntem olan lavman, çoğunlukla kabızlık sorununda tercih edilen bir yöntemdir.

Lavman uygulamasının doğru ve sistemli bir şekilde yapılabilmesi için alanında uzman hemşireler ve doktorlar tarafından müdahale edilmesi gerekmektedir. Tıbbi prosedürlere göre gerçekleştirilen lavman uygulamasında başarı elde edilebilmektedir.

Lavman Uygulaması Nedir?

Rektuma bir maddenin enjekte edilmesi, lavman uygulaması olarak adlandırılır. Hastayı tıbbi muayene hazırlamak, dış hareketlerini uyarmak, tıbbi görüntülemeyi kolaylaştırmak gibi amaçlarla yapılan uygulama kapsamında kalın bağırsak ile rektum boşaltılır. Her ne kadar evde uygulanabilecek lavman kiti bulunsa da uzman sağlık personelleri tarafından uygulamanın gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir.

Çünkü bireysel yapılan uygulamalar, farklı sorunlara da neden olabilir. Özellikle sağlık kuruluşlarına gidemeyen hastalara ev ortamında yapılan lavman, hastanın çok daha sağlıklı bir yaşantı içerisinde olmasını hedefler. Tıbbi prosedürlere göre uygulanır. Farklı alanlarda kullanılan bir uygulama olan lavman, esnek sigmoidoskopi ile kolonoskopi gibi işlemlerden önce yapılır.

Lavman Hangi Durumlarda Yapılır?

Çeşitli amaçlarla tercih edilen lavman, farklı durumlarda uygulanır. Lavmanın uygulandığı durumları genel hatlarıyla şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

 • Kolonun temizlenmesi için (kolonoskopi öncesi)
 • Kabızlık tedavisi
 • Radyolojik tıbbi görüntüleme adına hazırlık aşamasında
 • Bağırsakların muayenesi ya da tıbbi bir test için

Bu gibi durumlarda tercih edilen lavman, daha çok kronik kabızlık tedavisinde kullanılan tıbbi bir uygulamadır. Lavman uygulanacaksa eğer kolonoskopi ya da esnek sigmoidoskopi vb. işlemlerden önce uygulanması oldukça önemlidir. Lavman, gastrointestinal sistemin temizlenmesine olanak tanır. Bunun yanı sıra anormalliklerin tespit edilmesini de kolaylaştırmaktadır.

Lavman Nasıl Yapılır?

Baryum lavmanı, yalnızca alanında uzman sağlık personelleri tarafından yapılmalıdır. Uygulama kapsamında baryumlu beyaz bir sıvı bileşik rektuma gönderilir. İşlem sırasında kolona hava pompalanması da mümkündür. Bu işlem ile hava, kolonu genişletmekte olup alanın çok daha iyi ve sağlıklı bir şekilde görüntülenmesine olanak tanımaktadır. Baryum lavman uygulaması, kolon röntgeni olarak da adlandırılmaktadır. Uygulama, bağırsaktaki değişikliklerin yanı sıra var olan anormallikleri de tespit etmek amacıyla yapılır.

Lavman uygulamalarının kapsamında yer alan boşaltıcı lavman, kalın bağırsak içerisindeki dışkının temizlenmesi adına kullanılır. İşlem sırasında boşaltıcı lavman solüsyonları bir tüp içine konulmakta olup Tüpün uç kısmı rektuma yerleştirilir. Bu kanal aracılığıyla rektuma sıvı gönderilmektedir. Çoğunlukla yorgunluk, kabızlık, baş ağrısı gibi şikayetler sonrasında başvurulan bir uygulamadır.

Lavman Çeşitleri

Lavman uygulaması dahilinde kullanılan sıvı birbirinden farklı olabilir. Bu nedenle lavman çeşitleri birbirinden farklıdır. Bunlar;

 • Mineral yağ
 • Bisacodyl
 • Tuzlu su çözeltisi şeklinde sıralanabilir.

Her birinde farklı sıvı türleri kullanılır. Genellikle uygulama şekilleri birbirine benzer.

Mineral Yağ

Kayganlaştırıcı ve müshil olarak bilinen mineral yağ, daha çok kabızlığın tedavisinde kullanılır. Bunun yanı sıra hemoroid ve anüs ağrıması gibi durumlarda da mineral yağın tercih edildiğini söylemek mümkündür.

Bisacodyl

Daha çok kolonoskopi gibi prosedürlerin hazırlanmasında kullanılan lavmanlarda, sıklıkla bisacodyl olarak bilinen müshil tercih edilir.

Tuzlu Su Çözeltisi

Tuzlu su lavmanı olarak bilinen tuzlu su çözeltisi, genellikle kabızlık tedavisinde kullanılır.

Belirtilen lavman türleri, farklı amaçlarla kullanılır. Uygulama kapsamında tercih edilen sıvı türleri farklılık göstermekle birlikte uygulama şekli benzerdir. Lavman uygulamasının sağlık personeli tarafından yapılması, farklı sağlık sorunlarının görülmemesi adına oldukça önemlidir.

Lavman Faydaları

Evde bakım hizmetleri kapsamında yer alan ve sağlık personelleri tarafından yapılan işlemler arasında yer alan lavman, farklı sağlık sorunlarında tercih edilir. Temel olarak bağırsakların temizlenmesi adına bağırsaklara sıvı verilmesi olarak bilinir. Özellikle dışkı yapma yeteneğinin geliştirilmesi amacıyla lavman uygulamalarına başvurulur. Bunun yanı sıra kabızlık sorunun giderilmesi için de lavmana başvurulduğu bilinmektedir.

Öte yandan hasta bir işlem için hazırlanırken de lavman uygulanabilir. Lavman uygulaması faydaları oldukça geniştir. Bu faydaları genel hatlarıyla şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Kanser taramalarının görüntüleme çalışmalarını destekler.
 • Bağırsağı dışkılama faaliyetleri adına uyarır.
 • Kolonu olumsuz bir şekilde etkileyen iltihaplı bağırsak hastalıklarının ilaç ile tedavi edilmesini kolaylaştırır.
 • Boşaltımı destekler, bu sayede sindirim sisteminin rahatlamasını sağlar.

Belirtilen durumların dışında lavman kullanılmaması önerilir. Ayrıca uzman bilgisi dışında yapılmaması da çok önemlidir. Alanında deneyimli ve uzman sağlık personellerinin gerçekleştirmesi gereken bir uygulamadır.

Lavmanın Etki Süresi

Uygulama, genellikle işlem yapıldıktan sonraki 2 dakika içerisinde etkide bulunmaya başlar. Bu etki, 1 saate kadar devam edebilmektedir. Düzenli olarak lavman kullanımı farklı sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Bu nedenle kabızlık gibi problemlerde yaşam tarzında değişikliğe gidilmeli ve bu şekilde sorunun giderilmesi sağlanmalıdır.

Lavman Uygulaması Fiyatları

Kabızlık, kolon temizlenmesi gibi durumlarda tercih edilen uygulamalar arasında bulunan lavman uygulaması, ilk uygulama sırasında hafif bir ağrıya neden olabilir. Bunun yanı sıra ikinci kere lavman yaptıran hastalarda ağrı ve acı hissi oluşmaz. Fakat işlem sırasında şiddetli bir ağrı görülmesi, altta yatan farklı nedenleri ifade ediyor olabilir. Bu gibi durumlarda sorunun anlaşılabilmesi için farklı uygulamalara ihtiyaç duyulabilir.

Konfor Sağlık Kabini tarafından sunulan evde bakım uygulamaları arasında yer alan lavman, daha önce belirlenen fiyat politikaları dahilinde gerçekleştirilir. Hastanın çok daha sağlıklı bir yaşantı içerisinde olmasını hedefleyen uygulama, alanında uzman ve deneyimli sağlık personellerince yapılır. Bu sayede işlem sırasında herhangi bir sorun oluşmasını önleyici adımlar atılır.

Belirlenen tıbbi prosedürler dahilinde gerçekleştirilen lavman, özellikle kabızlık sorununun giderilmesini sağlar. Bunun yanı sıra tıbbi görüntülemeyi kolaylaştırmak için de lavman uygulanmaktadır.