Şeker Takibi

Şeker takibi, diyabet hastalarının tedavi sürecinin yakından takip edilmesini mümkün kılan bir hizmettir. Hastaneye gidemeyen hastalar için önemli bir hizmet olan diyabet takibi, hastaların sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam edebilmesini mümkün kılmaktadır. Çok özel cihazlar sayesinde, şeker ölçümü sistematik bir şekilde yapılabilir. Bu sayede glikoz değerleri gece ve gündüz izlenebilmektedir.

Ayrıca yapılan ölçümlerle birlikte glikoz yönü ve değişim hızı görülebilmekte ve bu veriler dinamik verilere dönüştürülebilmektedir. Konfor Sağlık Kabini uzman doktor ve hemşirelerinin profesyonel çalışmaları sayesinde şeker hastaları, çok daha sağlıklı bir yaşantı içerisinde olabilmektedir. Tıbbi prosedürlere uygun şekilde gerçekleştirilen şeker takibinde teknolojik cihazlar kullanılmaktadır.

Şeker Takibi Nedir?

Hastaya özel sağlık danışmanı, hekim ve diyabet hemşiresi atanarak gerçekleştirilen şeker takibi, oldukça önemli hizmetlerden bir tanesidir. Sürekli şeker ölçümünün yapılmasına olanak tanıyan cihazlar kullanılarak verilen hizmet, glikoz değerlerini izlemekte olup değerlerin yüksek ya da düşük olması durumunda uyarı vermektedir.

Şeker takibinde kullanılan CGM sistemleri, glikoz ölçümlerini 7 gün 24 saat alır. Ölçümler sistematik bir şekilde yapılır. Cihazlar, küçük aparatları aracılığıyla vücuda yerleştirilir. Ölçümler de bu aparatlar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Tip1 ve Tip 2 diyabet hastalarında kullanılan cihaz, şeker ölçümlerinin hassas bir şekilde yapılmasını sağlar.

Şeker Takibi Kapsamı

Diyabet hastalarında şeker takibinin düzenli olarak yapılıyor olması, hastanın sağlıklı bir yaşantı sürdürebilmesi adına oldukça önemlidir. Özellikle glikoz değerlerinde meydana gelen değişiklik, acil müdahaleyi gerektirebilir. Bu nedenle şeker takibinin yapılması, hasta sağlığı açısından değerlidir. Ayrıca gerekli durumlarda hastanın yaşam biçimi değerlendirilir.

Şeker takibi hizmetinin kapsamı bir hayli geniştir. Hizmet kapsamında genel olarak şu adımlar uygulanır:

  • Kişiye özel bir sağlık ekibi atanır.
  • Alanında uzman hekim ve hemşireler destek verir.
  • Tıbbi veriler ve yaşam biçimi titiz bir şekilde değerlendirilir.
  • Şeker ölçümü 7 gün 24 saat yapılır.
  • Glikoz değerlerinde meydana gelen değişiklikler analiz edilir.

Şeker Takibi Yöntemleri

Teknolojik ve yenilikçi ölçüm cihazları kullanılarak şeker ölçümleri yapılır. Kullanılan cihazlar, glikoz ölçümlerinin çok hızlı ve pratik bir şekilde yapılmasına olanak tanır. Bunun yanı sıra glikoz seviyeleri analiz edilerek hasta için bir sonraki adımın hangisi olduğu belirlenebilmektedir.

Sürekli Glikoz Ölçüm Sensörleri

Suya dayanıklı gikoz ölçüm sensörleri, sürekli ölçümü mümkün kılan cihazlardır. Takması kolay cihazlar, oldukça minimal bir tasarıma sahiptir. Bu sayede konforlu bir kullanım vadeder. Cilt yüzeyinin altında kan şeker seviyeleri titiz bir şekilde ölçülür. Verici aracılığıyla elde edilen değerler, uyumlu akıllı cihazlara gönderilir. 10 günlük ölçümü mümkün kılan sensörler, glikoz ölçümlerinin düzenli olarak ölçülmesini sağlar.

Gelişmiş Şeker Ölçüm Sensörleri

Gelişmiş sensör teknolojilerinden yararlanan gelişmiş şeker ölçüm sensörleri, 14 gün boyunca takip yapılmasını olanaklı kılar. Tasarımı sayesinde kullanımı oldukça kolaydır. Derinin altına, ince ve esnek filament yerleştirilir. Kolun üst arka kısmında duran sensör, gündüz ve gece olacak şekilde şeker ölçümlerini gerçekleştirir. Otomatik bir şekilde yapılan ölçümler, glikoz seviyesini göstermektedir.

Evde Şeker Takibi Avantajları

Evde şeker takibinin çeşitli avantajları bulunur. Sağlık kuruluşlarına gidemeyen hastalar, ev konforunda şeker takibinin gerçekleştirilmesini sağlar. Bunun yanı sıra evde şeker takibinin diğer avantajları şu şekildedir:

  • Kan şekeri kontrolü düzenli bir şekilde yapılır.
  • Maliyet minimalize edilir.
  • Zaman kaybı önlenir, kısa sürede sonuçlara ulaşılır.
  • Güvenli ve sağlıklı bir yaşantıyı olanaklı kılar.

Belirtilen hususların her biri, evde şeker ölçmenin avantajları olarak değerlendirilir. Kan şekerinin düzenli takibi, hastanın glikoz değerleri ile ilgili bilgi edinmesini sağlar.

Şeker Takibi Neden Önemli?

Şeker takibi, diyabet hastalarının sağlıklı bir yaşantı içerisinde olabilmesi için oldukça önemlidir. Hizmet kapsamında hasta ilk önce muayene edilir. Gerekli muayenelerin yapılması ile birlikte hastanın durumu değerlendirilir. Kişiye özel olarak belirlenen şeker, kilo ve bel çevresi başta olmak üzere çeşitli hedefler; belirli bir süre boyunca takip edilir.

Bunun yanı sıra hastanın randevu tarihleri, egzersiz programları, ilaç takibi sistemli bir şekilde gerçekleştirilir. Ayrıca hastanın sosyal aktivitelere katılması teşvik edilerek hastanın çok daha rahat ve keyifli bir yaşantı içerisinde olması sağlanır. Bu hususların tamamı, şeker takibinin neden önemli olduğunu gözler önüne sermektedir.

Şeker Takibi Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Kan şekerinin ne sıklıkla ölçülmesi gerektiği, diyabetlinin gereksinimlerine göre belirlenir. Bu nedenle yapılacak muayeneler oldukça önemlidir. Yapılan muayeneler, hastanın ihtiyaçlarının net bir şekilde belirlenmesini sağlar. İnsülin enjeksiyonu veya insülin pompası kullanan hastalar ile hamile diyabetikler, glisemi kontrolünün sağlanacağı zamana kadar günde 4 kez glisemi ölçümü yapabilir.

Yapılacak ölçümlerin zamanı önemlidir. Sabah kahvaltısından önce ve öğle, akşam ile gece öğünlerinden önce ölçümlerin yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra insülin kullanmayan ve glisemi kontrolü bulunmayan Tip 2 diyabet hastalarında ölçüm süreleri farklılık gösterecektir. Bu tür hastalarda sabah kahvaltıdan önce, ayrıca öğünden 2 saat sonra postprandial glisemi takibinin yapılması oldukça önemlidir.

Şeker Takibi Fiyatları

Diyabetli hastanın eğitimine yardımcı olacak uygulamalar arasında yer alan şeker takibi; hastanın glikozuri, glisemi ve keton takibinin yapılmasına olanak sağlar. Bu ölçümler, ölçülen değerlere göre gerekli önlemlerin alınmasını sağlar. Bunun yanı sıra çeşitli komplikasyonların erken tanısı açısından da şeker takibinin düzenli olarak yapılıyor olması önemlidir.
Konfor Sağlık Kabini uzman doktorları ve hemşireleri tarafından gerçekleştirilen çalışmalar, hastanın çok daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşantı içerisinde olmasını hedefler. Tıbbi prosedürlere uygun bir çalışma sistemi benimsenir. Hastanın değerleri planlı olarak takip edilerek değer değişimleri ölçülür. Bu sayede gerekli müdahaleler zamanında yapılır. Konfor Sağlık Kabini’nin fiyat politikalarına göre fiyatlandırılan hizmet, profesyonel bir şekilde sürdürülmektedir.