Tansiyon Ölçümü ve Takibi

Tansiyon ölçümü ve takibi, tansiyon sorunları bulunan hastaların kan basıncının düzenli olarak ölçülmesidir. Elektronik cihazlar kullanılarak ölçülen kan basıncının takip edilmesi, hastaların çok daha sağlıklı bir yaşantı içerisinde olması adına önemlidir. Alanında uzman sağlık personelleri tarafından gerçekleştirilen uygulamanın farklı işlem basamakları bulunur. Her bir işlem basamağı, uygulamanın prosedürlere uygun şekilde tamamlanmasını sağlar.

Tansiyon ölçümünün sağlık personelleri tarafından yapılıyor olması, hatalı ölçümlerin engellenebilmesini mümkün kılar. Doğru ölçümlere ulaşılabilmesi için dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmakta olup bunlardan ilki, tansiyonun düzenli olarak ölçülmesidir. Öte yandan profesyonel ve gelişmiş tansiyon aletleri kullanılması oldukça önemlidir.

Konfor Sağlık Kabini tarafından sunulan hizmetler arasında yer alan tansiyon ölçümü ve takibi, uzman sağlık personelleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Tansiyon hastalarının çok daha sağlıklı bir yaşantı sürdürebilmelerini olanaklı hale getiren hizmet, tıbbi prosedürlere göre tamamlanır.

Tansiyon Ölçümü ve Takibi Nedir?

Tansiyon, atardamarların içindeki kan basıncı olarak tanımlanır. Kişiden kişiye ideal tansiyon değişebilse de büyük tansiyon genellikle 120-130 olmalıdır. Bununla birlikte küçük tansiyonun 70-90 arasında olması idealdir. Küçük ve büyük tansiyonun belirlenen sınırın altında olması, düşük tansiyonu düşündürür.

Hipotansiyon olarak adlandırılan düşük tansiyon, çok belirgin olmadığı sürece herhangi bir belirtiye neden olmamaktadır. Tansiyon düşüklüğü oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştiğinde kişide halsizlik, baş dönmesi gibi sorunlar baş gösterir.

Tansiyon değerleri 140/90 mmHg’nin üzerine çıkması durumunda yüksek tansiyon ya da hipertansiyon ortaya çıkar. Bebeklik döneminden itibaren her yaşta görülebilen yüksek tansiyon, çeşitli komplikasyonlara neden olmaktadır. Stres, böbrek hastalıkları, kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı başta olmak üzere birtakım hususlar; yüksek tansiyonun sebepleri arasında yer almaktadır.

Düşük ve yüksek tansiyon hastalıkları, kişinin sağlıklı yaşantısına olumsuz etkide bulunur. Bu nedenle tansiyon ölçümü ve takibi, tansiyonun belirli düzeyde tutulabilmesi adına oldukça önemlidir. Doğru ve sistematik bir şekilde yapılan ölçümler, doktor muayenesinde ölçümlerin analiz edilmesine olanak tanır.

Tansiyon Ölçümü ve Takip Hizmeti

Elektronik cihazlar kullanılarak tansiyonun ölçülmesini ve ölçümlerin takip edilmesini kapsayan tansiyon ölçümü ve takibi, belirli zaman aralıklarıyla gerçekleştirilen bir hizmettir. Yapılan ölçümler, düzenli olarak ilgili doktor ile paylaşılır. Doktor tarafından tansiyon değerleri analiz edilir ve atılması gereken adımlar belirlenir.

Tansiyon ölçümü ve takibini içeren hizmet oldukça kapsamlıdır. Alanında uzman hemşireler ve doktorlar tarafından yapılan ölçümlerde birçok hususa dikkat edilmelidir. Bu hususlar, şu şekildedir:

 • Profesyonel ve gelişmiş tansiyon ölçüm cihazları kullanılmalıdır.
 • Tansiyon ölçümleri doğru zamanlarda yapılmalıdır. Ölçümler iki farklı zaman diliminde yapılmalıdır. Sabah uyandıktan yarım saat sonra, aç karnına ölçüm yapılmalıdır. Bunun yanı sıra akşam yemeğinden önce bir diğer ölçüm gerçekleştirilmelidir. Belirtilen zaman dilimlerinde yapılan ölçümler, doğru ölçümlerin ortaya çıkmasını sağlar.
 • Tansiyon ölçümünden önce sigara, çay ve kahve tüketimi gerçekleştirilmemelidir. Ölçümden 5 dakika önce kişi, dinlenme pozisyonuna geçmeli ve kendisini ölçüme hazırlamalıdır. Ayrıca ayak tabanları yere basarken sandalyede dik bir biçimde oturulmalıdır. Bunun yanı sıra dirsek, kalp seviyesinde tutulmalıdır.
 • Kullanılan tansiyon ölçüm cihazındaki bez, kan damarının sıkışmasını sağlayarak basınç sesinin duyulmasını olanaklı hale getirir.
 • Cihazın manşeti kola uygun olacak şekilde yerleştirilerek ölçümlerin doğru bir şekilde yapılması sağlanmalıdır.
 • Ölçüm sırasında kişi sessiz ve hareketsiz kalmalı, sensörü etkileyecek hususlardan kaçınılmalıdır.
 • Ölçümlerin hatalı olmaması adına ölçüm sayısı sıklaştırılmalıdır.

Belirtilen hususların her biri, tansiyon ölçümünün doğru ve sorunsuz yapılmasını mümkün kılar. Bu nedenle ölçüm sırasında her bir husus ön planda tutulmalıdır.

Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Tansiyon ölçümü, tansiyonun takip edilmesi açısından bir hayli önemlidir. Doğru ölçümün yapılabilmesi için ortamın sessiz ve sakin olması gerekmektedir. Ayrıca kişinin son 15 dakika içerisinde çay, sigara ve kahve tüketiminde bulunmaması, doğru ölçüm için dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır.

Tansiyon ölçümünde farklı cihazlar kullanılmakta olup bu cihazların her biri, farklı işlem basamaklarına sahiptir. Daha çok cıvalı ya da havalı tansiyon aletleri kullanılır. Bu tür cihazlarda manşon olarak tanımlanan ve içine havanın doldurulduğu bir kısım bulunur. Bunun yanı sıra cihazda bulunan manometre, basıncın gösterildiği alandır.

Lastik borular, manometre ve manşonu birbirine bağlar. Uzman sağlık personelleri tarafından kullanılması gereken cihaz, birçok adım dahilinde tansiyonun ölçülmesine olanak tanır. Bu tür cihazları kullanarak şu adımlar dahilinde tansiyonun ölçülür:

 • Cihazdaki manşonun havası titizlikle boşaltılır. Kol atardamarı el aracılığıyla hissedilir.
 • Manşon, belirlenmiş şekilde kola sarılır.
 • Dış kulak yolunu kapatacak şekilde steteskop kulaklığı takılır.
 • Steteskobun tambur kısmı kol arteri üzerine konulur.
 • Puar musluğu kapatılır. Manşon basıncı, ölçüm gerçekleştirilen kişide beklenen sistolik aster basıncı artırılır.
 • Puar musluğu açılır. Manşon basıncı saniyede 1-2 mm Hg hız olacak şekilde düşürülür ve sesler titizlikle takip edilir.

Belirtilen hususların her biri, sağlık personelleri tarafından ölçümler sırasında ön planda tutulur. Tansiyon ölçümü ve takibi kapsamında ölçülen tansiyonlar, düzenli olarak not edilir ve ölçülen değerler karşılaştırılır.

Tansiyon Ölçümü ve Takibi Fiyatları

Düşük tansiyon ve yüksek tansiyon, farklı sorunlara neden olabildiğinden; tansiyon hastalarında düzenli tansiyon ölçümü oldukça önemlidir. Konfor Sağlık Kabini tarafından evde bakım hizmetleri dahilinde sunulan hizmetlerden bir tanesi olan tansiyon ölçümü ve takibi, uzman sağlık personelleri tarafından gerçekleştirilir.

Gün içerisinde iki farklı zaman diliminde, gelişmiş tansiyon cihazları kullanılarak gerçekleştirilen tansiyon ölçümü, tansiyon değerlerinin düzenli olarak incelenmesini olanaklı kılar. Ölçülen değerler, tansiyonun belirli bir değerde tutulabilmesi için oldukça önemlidir. Daha önceden belirlenmiş olan fiyat politikalarına uygun bir şekilde fiyatlandırılan tansiyon ölçüm ve takip hizmeti, profesyonel adımlar dahilinde tamamlanır. Ayrıca tıbbi prosedürlere uygun hareket edilir.