Evde Gebelik Testi için Dikkate Alınması Gereken Hususlar Nelerdir?

evde gebelik testi

Evde gebelik testi, kişinin gebe olup olmadığını anlamasının en kolay yöntemlerinden bir tanesidir. Gebelik testleri farklı türlere sahiptir. İdrar yoluyla gerçekleştirilen gebelik testinde, idrarda bulunan hCG hormonu tespit edilir. Bu ise kişinin gebe olup olmadığını belirler. Bunun yanı sıra kişiden kan alınması yoluyla gebelik testi yapılabilir. Kişiden alınan kan örneği, laboratuvar ortamında incelenir. Ve kanda yer alan hCG hormon seviyesi test edilir. 

Her iki yöntem de son zamanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Kişi, idrardan yapılan testi kendi başına uygulayabilir. Fakat kan aracılığıyla gerçekleştirilen testte alanında uzman bir sağlık görevlisine ihtiyaç bulunur. Peki ama evde gebelik testi yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? 

Evde Gebelik Testinde Doğru Sonuçlar için Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gebelik testi, hamileliğin anlaşılmasında son derece önemli bir yere sahiptir. Her ne kadar adet döneminde görülen gecikme gebeliğin belirtileri arasında yer alsa da farklı nedenlerden dolayı adet başlangıcının geciktiği görülebilir. Bu nedenle doğru sonuçlar alınabilmesi için evde gebelik testi uygulamaları faydalı olacaktır.

Gebelik testleri hızlı ve pratik sonuç verdiğinden sıklıkla tercih edilen hamilelik tespiti yöntemleri arasında yer alır. Fakat doğru sonuçlar alınabilmesi için birtakım hususlara dikkat edilmesi gerekir. Bu hususlar ise genel hatlarıyla şu şekilde:

  • Gebelik testinin doğruluğu, testin yapıldığı zamanla doğrudan ilgilidir. Bu nedenle test ne çok geç ne çok erken yapılmalıdır. 
  • Doğru sonuçlar alınabilmesi için evde gebelik testiyle birlikte verilen talimatların uygulanması gerekir. Bu durum, idrarla yapılan testlerde geçerlidir.
  • Gebelik testinin son kullanma tarihinin geçmiş olması, testin doğru sonuç vermesini engelleyecektir. Bu nedenle gebelik testini satın alırken son kullanma tarihini kontrol etmelisiniz.
  • Evde yapılan gebelik testleri pratik sonuçlar verse de testin sonuçlarını onaylamak için uzman desteğine başvurmalısınız. 
  • Testi sabah gerçekleştirmeniz, çok daha doğru sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle sabah ilk idrar örneğini kullanmalısınız.

Belirtilen hususların her biri, evde gebelik testi sonuçlarını doğrudan etkileyecektir. Bu nedenle gebe olup olmadığınızı evde test etmek istiyorsanız, her bir hususa son derece dikkat etmeniz gerekecektir.

Doğru Zamanda Test Yapın

Evde hamilelik testlerinde zamanlama, test sonuçlarını etkileyen bir husustur. Bu nedenle zamanlamaya dikkat edilmelidir. Testin alındığı zaman, testin doğruluğu açısından önemli olduğu için ne zaman evde gebelik testi yapmanız gerektiği ile ilgili bilgi sahibi olmalısınız. İdrarla yapılan testlerde hCG hormonunun seviyesi saptanır. Hamileliğin erken evrelerinde hCG hormonu tespit edilemeyebilir. Bu durum, kişi hamile olmasına rağmen testte negatif sonuç çıkmasıyla sonuçlanabilir. 

Doğru sonuçlar elde edilebilmesi için hamile olma olasılığınızdan minimum 1 hafta sonrasına kadar beklemeniz önerilir. Testin doğru bir şekilde sonuçlanabilmesi için en uygun zamanda testinizi yapmalısınız. 

Doğru Sonuçlar için Talimatları Uygulayın

Evde gebelik testi sonuçlarını etkileyen hususlardan bir diğeri de talimatların uygulanıp uygulanmadığıdır. İdrarla yapılan gebelik testlerinde, test ile birlikte uygulanması gereken talimatlara dair bilgilendirme de yazılı olarak sunulur. Bu tür bilgilendirmeler, testin doğru şekilde uygulanmasını sağlar. Dolayısıyla gebelik testiyle birlikte verilen talimatları dikkatli bir şekilde okumalısınız. Tavsiye edilen idrar toplama yöntemleri hakkında bilgi sahibi olduktan sonra idrar örneği almalısınız. Bunun yanı sıra sonuçlar için ne kadar süre beklemeniz gerektiğini de öğrenmelisiniz. Talimatları doğru bir şekilde uygulamamanız, sonuçların hatalı çıkmasına neden olabilir. 

Gebelik Testinin Son Kullanma Tarihini Kontrol Edin

Gebelik testlerinde son kullanma tarihi, son derece önemli hususlardan bir diğeridir. Bu nedenle evde gebelik testi için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorusunun cevapları arasında yer alır. Süresi dolmuş gebelik testleri, hatalı sonuçlar verebilir. Süresi dolmuş testlerin yanı sıra son kullanma tarihi yaklaşmış hamilelik testlerinde de sonuçlar hatalı çıkabilir. Bu tür kitlerde, hCG düzeyini belirleyen kimyasallarda bozulmalar meydana gelmiş olabilir. Bu tür durumlar, gebelik durumunuzla ilgili doğru bilgi almanızı engelleyecektir. 

Evde hamilelik testlerini almadan önce mutlaka kitlerin son kullanma tarihini kontrol edin. En doğru sonuçlara ulaşabilmek için mümkün olan en uzun kullanma süresine sahip test kitlerini satın alın. Bu sayede testinizi çok daha güvenli bir şekilde yapabilir, gebelik durumunuzla ilgili daha doğru bilgiler alabilirsiniz. 

Testi Sabah Yapın

Gebelik testinde atılan her doğru adım, sonuçların çok daha güvenilir bir şekilde çıkmasını sağlayacaktır. Testi sabah gerçekleştirmeniz, atacağınız doğru adımlar arasında yer alır. Evde gebelik testi için sabah ilk idrar örneğini kullanın. hCG konsantrasyonu, genellikle sabah idrarında çok daha yüksektir. Bu husus, gebelik durumunuzun saptanmasını kolaylaştıracaktır. Eğer sabah ilk idrar örneğini kullanamayacak durumdaysanız, testi yapmadan önce aşırı sıvı tüketiminden uzak durmalısınız. Aşırı sıvı tüketmeniz, idrardaki hCG seviyelerini seyreltebilir. Bu ise test sonuçlarını etkileyecektir.

Testin Sonuçlarını Uzman Desteği Alarak Onaylayın

Evde gebelik testi, hızlı ve pratik bir şekilde kişinin hamile olup olmadığını anlamasını sağlayan bir yöntemdir. Bu nedenle gebelik şüphesi taşıyan pek çok kişi, genellikle gebelik kitlerini satın alarak gebelik testi gerçekleştirir. Her ne kadar bu yöntem zamandan tasarruf sağlasa da her zaman gebelik kitleri doğru sonuçları vermeyebilir. Sonuçları, uzman desteği ile onaylamanız önerilir.

Evde sağlık hizmeti uygulamaları arasında yer alan evde gebelik testi kapsamında kişiden kan örneği alınır. Kan testi, idrar testine göre çok daha hassastır. Ayrıca hamileliğin çok daha erken saptanmasını olanaklı hale getirebilir. Kanda hCG seviyelerinin test edilmesini sağlayan kan testi ve sağlık uzmanı desteği, çok daha doğru bilgiler elde etmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle gebelik kitini kullandıktan sonra mutlaka uzman desteği talep etmelisiniz.

Categories : Genel